top of page
Szukaj
  • Zdjęcie autoraMKS Polonia-Stal Świdnica

Wyciągamy wnioski. Plan to szybki powrót do III ligi!


Piłkarze pierwszej drużyny Polonii-Stali Świdnica wywalczyli w sezonie 2019/2020 dla swojego miasta pierwszy po blisko 60 latach awans na szczebel makroregionalny rozgrywek składający się z czterech województw - dolnośląskiego, lubuskiego, opolskiego i śląskiego. Biało-zielonym nie uda się utrzymać na tym szczeblu rozgrywkowym, ale w klubie nie załamuje się rąk i już wyznacza kolejne, ambitne cele. O tym rozmawiamy z prezesem Dariuszem Stachurskim.


Sezon 2020/2021 był dla was wyjątkowy...

Tak zdecydowanie. Świdnica po blisko 60 latach wróciła na poziom makroregionalny rozgrywek piłkarskich. W tak zwanym międzyczasie były występy w III lidze, ale przed reformą te rozgrywki składały się jedynie z dwóch województw - w naszym przypadku dolnośląskiego i lubuskiego. Nasi piłkarze i kibice nie mieli możliwości grać i oglądać w akcji między innymi znakomitych zespołów ze Śląska, jak choćby pewny awansu do II ligi Ruch Chorzów, czy też Polonia Bytom i Rekord Bielsko-Biała. Jeśli dorzucimy do tego piłkarzy przeciwko którym mieliśmy przyjemność się mierzyć, to jest to najlepszy obraz tej ligi i poziomu rozgrywkowego. Wśród nich byli reprezentanci kraju, byli piłkarze klubów ekstraklasowych jak Piotr Ćwielong, Łukasz Garguła, Martins Ekwueme, Łukasz Hanzel, Tomasz Nowak, czy Dawid Jarka.


Co zaważyło o spadku do IV ligi?

Byliśmy absolutnym beniaminkiem wracającym na taki poziom po kilkudziesięciu latach. Wiedzieliśmy, że musimy mierzyć się ze sporym przeskokiem poziomu rozgrywek, ale ten okazał się ogromny. Naszym zdaniem i zdaniem wielu obserwatorów i fachowców związanych z polską piłką, przeskok z IV ligi do grupy trzeciej III ligi, gdzie występują zespoły ze Śląska jest największym w naszym kraju. Jesteśmy tego przykładem. Po awansie nie zmienialiśmy w naszej kadrze zbyt wiele. Chcieliśmy grać w głównej mierze swoim wychowankami i osobami z terenu powiatu świdnickiego, czyli w większości piłkarzami, którzy mieli wpływ na historyczny awans na poziom III ligi. W trakcie całego sezonu 70-80% kadry stanowili właśnie nasi zawodnicy i z tego faktu możemy być dumni. Tym razem utrzymać się nie udało, ale w klubie czynione są już starania, aby wrócić tam gdzie nasze miejsce i powalczyć o wyższe cele.


Jakie są zatem plany?

Posmakowaliśmy tej III ligi, nie ukrywamy, że to zupełnie inny poziom sportowy, organizacyjny i infrastrukturalny. Jest możliwość gry przeciwko fantastycznym piłkarzom i klubom, walki na świetnie przygotowanych boiskach w obecności licznych skautów i obserwatorów. To znakomite miejsce dla piłkarzy żeby pokazać swoje umiejętności i wybić się wyżej. W trakcie sezonu 2020/2021 byliśmy tego świadkami i wielu młodych, utalentowanych zawodników wzmocniło w przerwie zimowej kluby z I i II ligi. Latem z pewnością będzie to samo. Doskonale wiemy, że to świetna okazja dla naszych młodych zawodników z rozgrywek dziecięcych i młodzieżowych. Jeśli chodzi o liczbę piłkarzy w klubie, o liczbę drużyn dziecięcych i młodzieżowych byliśmy w tym sezonie w ścisłej czołówce klubów III ligi. Mało klubów miało takie zaplecze, jakie jest w Świdnicy i grzechem byłoby z tego nie korzystać. Chcemy zatem tym wszystkim utalentowanym, młodym zawodnikom dać możliwość rywalizacji w lidze seniorskiej na jaką zasługują oni i całe miasto Świdnica.


Sezon 2021/2022 to zatem walka o powrót do III ligi?

Oczywiście, już od pierwszych kolejek nowego sezonu chcemy walczyć o powrót do III ligi. Czynione są już starania, prowadzone są rozmowy z zawodnikami, którzy grają obecnie i tymi, którzy mieliby wzmocnić nasze szeregi od rundy jesiennej sezonu 2021/2022. Nasi piłkarze zebrali bezcenne doświadczenie na poziomie trzecioligowym, co z pewnością zaprocentuje i przy pomocy nowych piłkarzy wierzymy w sukces. Miejsce Świdnicy jest w III lidze i zrobimy wszystko żeby tam się znaleźć. Na poziom trzecioligowy wrócimy mocniejsi sportowo, mądrzejsi o zdobyte doświadczenie i silniejsi finansowo! Z tej okazji dziękujemy całej grupie naszych sponsorów za to, że byliście zawsze z nami i mamy nadzieję, że walczyć będziemy wspólnie w sezonie 2021/2022 o powrót na poziom makroregionalnej III ligi! Dziękujemy również grupie naszych wiernych kibiców, którzy byli z nami nawet mimo niekorzystnych rezultatów.


W sezonie 2020/2021 z biało-zielonymi grali razem: Urząd Miasta w Świdnicy, Miejski Zakład Energetyki Cieplnej Świdnica, Miejskie Przedsiębiorstwo Komunikacji Świdnica Sp z o.o., Świdnickie Przedsiębiorstwo Wodociągów i Kanalizacji, Przedsiębiorstwo Utylizacji Odpadów Świdnica Sp z o.o., Dabro-Bau, JAKO Polska, SunOne, BudZiem, Mineral Zdrój, Świdnickie Przedsiębiorstwo Budownictwa Społecznego, Sad Burkatów, Pasol-Paco, Ośrodek Szkolenia Kierowców Mikar, Starostwo Powiatowe w Świdnicy, Biuru Turystyczne Piotr Żuk, Świdnicki Ośrodek Sportu i Rekreacji, Fundacja ARP, HiperBar, Nadleśnictwo Pieńsk, Wałbrzyska Specjalna Strefa Ekonomiczna Invest-Park, PatDesign, DMB Development, ATP Polska, Fundacja Ziemia Sudecka, Foton Praca, Chiorino, Drago24, ShtelskyArt, portal Swidnica24.pl, portal Mojaswidnica.pl, Fotografia Artur Ciachowski, SwidnicaMS - VIDEO Mariusz Ordyniec i VIDEO Kacper Kurzydło.

591 wyświetleń0 komentarzy

Ostatnie posty

Zobacz wszystkie

Comentarios


bottom of page